Von der Leyen titkos stratégiája: az EU-s források átcsoportosítása, várhatóan új uniós adók bevezetése is a láthatáron.
Hamarosan forradalmi változások várnak az uniós támogatások rendszerére, és jelenleg Brüsszelben készülnek a reformtervek. Ha szeretne naprakész információkat kapni a várható átalakításokról, ne hagyja ki ingyenes szakmai rendezvényünket! Csatlakozzon hozzánk, hogy első kézből értesüljön a legfrissebb fejleményekről!
Az Európai Bizottság tagjai Jodoigne városában tartották meg első informális konzultációjukat a következő többéves pénzügyi keretről (MFF), amely az EU kiadási tervezésének alapjává válik 2028-tól kezdődően. A legfőbb vitapontok között szerepel, hogy a költségvetési időszak öt vagy hét évre nyúljon-e, milyen mértékben támogassák a védelmi kiadásokat, valamint hogy a régiók milyen szerepet játszanak a támogatások elosztásában. Ursula von der Leyen bizottsági elnök célja a folyamat irányításának megőrzése, ezzel szemben olyan biztosok, mint Raffaele Fitto (kohézió), Christophe Hansen (mezőgazdaság) és Ekaterina Zaharieva (kutatás) nagyobb beleszólást követelnek a döntéshozatalba.
Piotr Serafin költségvetési biztos szerint a márciusi uniós csúcstalálkozó új lendületet adhat a közös uniós adók bevezetésének, amelyeket eredetileg 2021-ben javasoltak a Covid-19 gazdasági helyreállítási alapjának visszafizetésére. A kérdés, hogy
ezek az új bevételek milyen mértékben csökkenthetnék a tagállami hozzájárulásokat és növelhetnék az EU pénzügyi autonómiáját.
Mark Rutte, a NATO főtitkáraként, részt vesz a megbeszéléseken, ami arra utal, hogy az uniós védelmi finanszírozás témája különösen fontos a napirenden.
Von der Leyen egyik kiemelkedő elképzelése az uniós támogatások átcsoportosítása, amely lehetőséget kínálna arra, hogy a regionális fejlesztési forrásokat a technológiai innováció, a hadiipari fejlesztések és a lakhatási programok szolgálatába állítsák. Bár ez a lépés hozzájárulhat az EU stratégiai célkitűzéseinek megvalósításához, néhány tagállam aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a kisebb vállalkozások és a helyi kezdeményezések háttérbe szorulhatnak a nagyobb ipari szereplők előnyére.
Ez a vita kulcsfontosságú lesz a következő hónapokban, mivel az Európai Bizottság egyensúlyozni próbál a gazdasági versenyképesség és a regionális támogatások fenntartása között. Ahogy arról már többször írtunk, egyes elemzések szerint a jelenlegi programalapú, pályázati kiírásokon alapuló módszert is át kellene alakítani.
Főként az RRF által bevezetett teljesítményszemléletű megközelítést helyezik előtérbe.
Magyarország számára ez a helyzet jelentős hátrányokat vonhat maga után, mivel nem tud hozzáférni a helyreállítási és ellenállóképességi eszközök forrásaihoz. Ennek következtében kevesebb projektet tudna lebonyolítani ebben a keretben. Ráadásul a tapasztalatok hiánya komoly gondot okozhat, amikor egy olyan, egyesített, 1200 milliárd eurós költségvetés kerül kidolgozásra, amely ezen szabályok alapján épül.