Zuhanórepülésben a magántőke: a befektetők pánikszerűen keresik a kiutat.

Május 8-án rendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025, egy izgalmas befektetési konferencia, ahol tapasztalt szakértők osztják meg legfrissebb befektetési stratégiáikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt mindent megtalálsz! Ne hagyd ki a lehetőséget, jelentkezz most!

A nyugdíjalapok és egyetemi alapítványok egyre inkább felfedezik a másodlagos piac adta lehetőségeket, és hajlandóak akár jelentős áresés mellett is értékesíteni részesedéseiket. Ez a tendencia komoly figyelmeztetésként szolgál a magántőke-ipar számára, amelynek mérete már elérte a 4000 milliárd dollárt - állítják vezető szakértők a magántőkepiaci tanácsadás területén.

Tavaly a magántőke-iparág vagyona évtizedek óta először csökkent, lévén a tőkebevonás volumene 23%-kal visszaesett a 2023-as szinthez képest.

A magántőkealapok befektetői a jelenlegi piaci viszonyok között egyre inkább úgy érzik, hogy az idei évben nem számíthatnak jelentős készpénzes kifizetésekre. Ráadásul, a likviditási nyomások felerősödése akár a jövőbeni befizetéseik ütemét is lassíthatja.

Az utóbbi napokban annyi érdeklődést kaptam likviditás iránt, mint a Covid kezdeti időszakában.

„Kérlek, formáld át a szöveget saját stílusodban!” – kérte Matthew Swain, a Houlihan Lokey magántőkepiaci részlegének vezetője.

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a fúziók és felvásárlások (M&A) piaca, valamint az új tőzsdei bevezetések (IPO) gyakorlatilag megbénult, így elapadtak azok a hagyományos források, amelyek új áramlást hozhattak volna a private equity szektor számára. A szakmában sokan abban bíztak, hogy a Trump-adminisztráció alatt fellendül a tranzakciók aktivitása, azonban a valóság ehelyett az eladási kényszert hozta magával, amely dominálja a piacot.

Sokan úgy vélik, hogy az egyetemi alapítványok fognak elsőként búcsút inteni eszközeiknek, különösen miután Trump a portfóliók megadóztatását és a szövetségi támogatások csökkentését kilátásba helyezte.

A tanácsadók arra figyelmeztetnek, hogy akik mostanában szeretnének eladni, brutális piaci körülményekkel találkozhatnak. A másodlagos piacon forgalmazott magántőke-részesedések árfolyama az elmúlt negyedévekben a névértékhez (dolláronként 100 cent) közelített, ám a szakértők szerint most akár 80 cent alá is süllyedhet. "Sokan nem szívesen adnák el alapjaik nettó eszközértékéhez viszonyítva 80 százalék alatti áron, de lehet, hogy a jelenlegi helyzet más döntésekre kényszeríti őket" - nyilatkozott egy rangos bankár.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Az alábbiakban jogi szempontból fontos információkat talál.

Related posts